Vítězství klasiky

podlahy z dubu

Mezi dřevinami používanými pro výrobu nábytku i podlah se těší dub mimořádné oblíbenosti. A není to jen díky jeho nadčasovému vzhledu, ale i kvůli stabilitě materiálu. Ne za každou cenu se však musí jednat o pravé dřevo: i u podlah s dekorační nášlapnou vrstvou, dokáže vzhled dubového povrchu vytvořit příjemnou domácí atmosféru.

Krytiny inspirované dřevem

Kdo chce mít kus přírody mezi vlastními čtyřmi stěnami - ten s volbou podlahy v dekoru dubu rozhodně neprohloupí. Optika dubového dřeva je vhodná k mnoha kombinacím a působí nadčasově. Přitom to není jen dekor, který vás u moderních krytin přesvědčí. Jsou tu i vyražené struktury, jako jsou suky, póry, či praskliny, které činí krytiny v dekoru dubu atentickými nejen na pohled, ale i na dotek. Třídimensionální zpracování designových krytin, nebo laminátů, činí tyto produkty od pravého dřeva takřka nerozeznatelnými.

john-mccann-dOx3W_53aOI-unsplash
6972_Tecara_DD350S_Ambiente_Detail_02-web-1281x1280

Designové a laminátové krytiny - působivá různorodost

Krytiny v dekoru dubu jsou vhodné jak pro tradiční, tak moderní interiérové styly - rozhodující přitom je zvolený výraz i barevný tón podlahoviny. Protože se dá dub zpracovat na mnoho různých působů, nabízí i množství odpovídajícího množství barev. U designových krytin i laminátů v dubovém dekoru si lze vybírat z nepřeberného množství různých variací, které dokáží propůjčit místnostem různý vzhled i nálada:

- Světlé tóny, jako je šedobílá a bílá působí na pozorovatele klidným dojmem.

- Střední tóny, jako je karamelově hnědá, vytváří pocit útulnosti a vyloženě zvou k posezení.

- Tmavší nuance, jako antracit, či anicky hnědá, prostoru propůjčují rustikální, či elegantní výraz.

Ten, kdo klade důraz na decentní vzhled, nebo dobový interiérový styl, upřednostní harmoničtější povrchy s vzájemným souladem mezi jednotlivými dílci. Kdo má spíše rád kontrast, zvolí variantu s viditelnými nerovnostmi v povrchu, prasklinami a tmelenými suky. Podlahy v takovémto vzhledu působí tradičněji a dobře doplňují například rustikální selské interiéry.

Povoleno je samozřejmě vše, co se líbí. Záměrnou volbou konkrétního dekoru v dubové optice je možno dosáhnout stylových kombinací s mobiliářem i interiérovým vybavením.

Vyražený povrch - vzhled pravého dřeva

Laminátové a designové krytiny nenabízejí jen autentický dubový vzhled, něktré jsou schopny zprostředkovat absolutní pocit pravého dřeva. Pokud po povrchu přejedete rukou, nebo se po něm projdete naboso, ucítíte struktura, od pravého dřeva takřka nerozpoznatelnou.

Tyto povrchové úpravy existují v několika variantách, od Pórsynchronního tisku, přes Woodfinish, až po Authentic Wood: mnoho současných výrobců tak činí podlahové krytiny ještě autentičtějšími. Pokud je vzhled doplněn přesně odpovídající strukturou, je dokonce i pro profesionály obtížné, poznat rozdíl mezi dekorem umělým a přírodním.

catalina-johnson-0Hr2wHVi0-w-unsplash

Výhody laminátových a designových krytin ve vzhledu dubového dřeva:

Laminátové a designové krytiny jsou odolnější a trvalejší než podlahy dřevěné.

Snadněji se udržují.

Jsou často levnější a technicky vyspělejší alternativou k pravému dřevu.

Existuje velká škála různých dekorů i barev.

Mnoho designových i laminátových krytin je odolných vůči vodě.