Shades of Grey

šedá je nová bílá

Teplá, chladná, svůdná, nebo ušlechtilá: šedá je nová módní barva, která existuje v mhoha barevných variantách. Styl "Shades of Grey" nalezneme v interiérové architektuře všude, na stěnách, látkách, podlahách i nábytku.

Dlouhou dobu byla moderní barvou bílá. Uvnitř i venku, nekompromisně a neoddiskutovatelně. Vše bylo bílé - aby lépe vynikla výrozová forma architektury. Bílá byla barvou, považovanou za neutrální. Podle světoznámého architekta Richarda Meiera měla dokonce i harmonizující účinek. Jednou řekl, že bílá je pro něj mimořádně přitažlivá, protože mimořádně dobře dokáže reflektovat světlo v průběhu všech ročních období.

Kdo ale říká, že toto umí jen bílá? Možná, že už je pro nás trochu přežitá, možná jsme objevili něco jiného: doma chceme trochu více individuality a méně neutrality. Chceme barvu, která přestože zvýrazí architekturu a detail - bude vhodné i pro starou zástavbu.Přejeme si změnu od věčně bílé a hledáme větší rozmanitost v barvě, která se dotkne našich smyslů a je nadčasová.

Šedá má mnoho podob

Šedá je novou bílou a my jsme již propadli jejímu kouzlu. Oúroti bílé se drží více zpět, zároveň však nabízí více možností, než kolik jich kdy mohla nabídnout bílá. A není šedá, jako šedá. Šedé tóny dokáží působit elegantně, cool, romanticky, moderně, nebo retro.

Šedou nově naleznete na stěnách, povrchu lakovaného nábytku, látkách, příslušenství i podlahách, ať už dřevěných, laminátových, nebo designových.

Ať se bude jednat o šedou teplou, nebo studenou: nepřeberné množství odstínů nám dává možnost volby. A společně s materiály, světlostí a povrchy, uvtávří nový styl bydlení. Bydlení v odstínech šedi - Shades of Grey.

Creative image with gray paper elements for dark abstract background, 3d illustration
Pastel pink, beige and blue bedding on king size bed in trendy bedroom interior, copy space on empty grey wall

Barva vyšší třídy - šedá

Správnou barvu pro zeď i nábytek nakoupíte nejlépe ve specializovaném obchodě, u řemeslníka. Stejně jako u podlah, je třeba i zde dbát na zdravotní nezávadnost. Kvalitní, drahé, barvy jsou míchány na přesně požadovaný tón.

Důležitý není ale jen barevný odstín! Kvalitní barva obsahuje vysoký podíl pigmentu a působí brilantně a inteznivně. Rozhodující je i povrch: extrémně matná šedá působí mimořádně plasticky a intenzivně. Lehce lesklý povrch naopak odráží světlo a prostor, dokonce i v případě použití velmi tmavých šedých tónů, působí rozlehle a provzdušněně.

Akcenty texturou

Šedá, pokud je použito rozdílných barevných nuancí na površích s různými texturami, působí mimořádně. Zejména hra lesklých a matných povrchů na dřevě a látkách přináší prostoru něco navíc.

8166_Classic_PD200_naturgeoelt_Ambiente_02
6485_Nadura_NB400_Ambiente_04-web-1920x1079

Od zdi až k podlaze

I u podlahových krytin platí 50 odstínů šedi.: ať světlé, nebo tmavé - takovéto krytiny jsou pastvou pro oči. Když podlaha a stěny přecházejí jedna v druhou, je docíleno velmi harmonické atmosféry prostoru. Navíc místnost působí klidněji a velkoryseji. Nevadí, který interiérový styl preferujete, tóny šedé jsou již opravdovou klasikou a dokáží podtrhnout váš osobní styl.

Selská atmosféra v šedé

ezdíte rádi na venkov? Tak si kus venkova přivezte k vám domů: se dřevem a přírodními materiály. Bude to útulné, ušlechtilé a trošku elegantní.

Barevná kombinace šedé a krémové se k tomuto stylu naprosto dokonale hodí. Stříbrošedá dřevěná prkna ve vysokém lesku a velkorysý formát selských prken podtruje ušlechtilou atmosféru. Krémový nábytek, šedé tkaniny a jehněčí kůže na seslích a pohovce zjemní a zušlechtí selský vzhled.

Pro selský vzhled je mimořádně vhodná i kombinace krémově-šedých dřevěných podlah v přírodním oleji a světlých doplňků v krémových a šedých tónech.

Šedá a její využití v jiných stylech

Šedá se perfektně hodí zejména k industriálnímu interiérovému stylu. K jeho surovým materiálům, ocelovému nábytku, kůži a dřevu.

Jídelní stůl na přivařených kovových nohách, dřevěné lavice s kravskými kůžemi a ocelová svítidla určují Look, ke kterému volíme odolnou podlahovou krytinu, které neuškodí pád nářadí. Jako alternativu ke klasickým dřevěným podlahám, můžeme použít Linduru, u které je užitná vrstva tvořena fůzí ušlechtilého dřeva a podkladu WoodPowder, který krytinu činí mimořádně odolnou proti průrazu a tlaku. Ke stylu Factory Style je vhodná například v rustikální šedé s vintage strukturou povrchu. Možné je použít i například designovou krytinu Catega.flex Jasan vintage.

8305_Cottage_PD400_hochglanzlackiert_Ambiente_R01-web-960x540

Interiérová trend Shades of grey

opravdová alternativa ke sterilní bílé

šedá působí ušlechtile

doplňky z oceli, nebo zlata

je možné kombinovat s mnoha typy povrchů

je možné použít vícero šedých odstínů

stěny a podlaha přecházejí jedna v druhou

lakované a lesklé povrchy jsou povoleny a je možné je vzájemně kombinovat