Není bílá jako bílá

pusťte ke slovu světlé krytiny

Existují důvody pro volbu jasně bílé, nebo krémové podlahy: světlé krytiny nejsou jen v kurzu, ale menším místnostem propůjčují i přátelštější charakter a opticky je zvětšují.

Výhody bílých podlahových krytin

Bílá je považována za neutrální barvu, která se dá dobře kombinovat s jinými barevnými odstíny. Proto je i možné realizovat celé projekty jen ve zcela bílé. Pokud se však bojíte, že čistě bílá bude působit příliš klinickým dojmem, můžete použít několika oživujících kontrastů. K tomu jsou vhodné kupříkladu tmavěhnědé tóny, černá, nebo svítivé barvy - kombinace s bílou zajistí, že tyto barvy nabudou působit příliš křiklavě.

Není bílá jako bílá

Pokud se hovoří o bílých krytinách, nemusí se vždy jednat o zcela sterilně bílou plochu, nebo studenou dlažbu. Od tohoto standardu se odchylují například příjemně teplé krytiny z korku v odpovídající barvě, ale i lamináty, či dřevo. I tyto krytiny mohou být bílé, aniž by působily chladně, nebo nudně.

Protože laminát získává svůj vzhled zpracováním potištěného dekoračního papíru, jsou možnosti vzhedu tohoto typu krytin neomezené. Je libo klasickou bílou, vzhled mramoru, nebo dřeva v odpovídajícím barevném tónu? Žádný problém, vše je možné. I u dřeva lze dosáhnout neuvěřitelné rozmanitosti, zejména pokud se jedná o dřevo dubové. Tento materiál se totiž dá zpracovávat mnoha různými způsoby a získat tak i jim odpovídající barvu. Proto jsou i v našem sortimentu dřevěných podlah k dispozici různé varianty bílé získané, ať už lakováním, mořením, louhováním, či vápněním.

Kdo už někdy hledal tu správnou barvu zdi, či svatebních šatů ví, že neexistuje jen jedna bílá. Paleta barev sahá od bílé barvy čerstě napadlého sněhu k marcipánovým a krémovým nuancím. Vedle osobního vkusu je rozhodující i efekt, kterého chceme podlahou docílit, jako je například více světla v místnosti, nebo zvýraznění vybraných objektů.

A zde přichází ke slovu právě podlahová krytina: požadujeme pokud možno jednobarevný výraz, nebo má být struktura materiálu, jako je např. fládrování, či korkové póry, viditelná? Chceme bílou, která vše překryje, nebo se bude jednat jen o barevný tón přes který prosvítá barva materiálu. I rozdíly mezi lesklostí, či matností materiálu ovlivňuje efekt, jakým podlaha bude na pozorovatele působit.

weiss_ist_nicht_gleich_weiss
4094_Classic_Bocado250_Ambiente_01-web-960x845

Jaké obklady stěn jsou vhodné?

Podlahy v bílých tónech je možné kombinovat s mnoha materiály a barvami. Povoleno je vše, co se líbí. Samozřejmé je, že každá kombinace bude mít jiný efekt. Proto je třeba, abyste volbu barvy vždy dobře promysleli.

Pokud zůstanete i u stěn, nebo jejich obkladu u rodiny bílých barev, dosáhnete klidného, jednolitého vzhledu. Místnost zratí obrysy a zrak pozorovatele po ní může plynule klouzat. Zároveň místnost bude působit opticky větší a i v minimálních světelných podmínkách celkově světle.

Oproti tomi rozsáhlý sál se světlým, nízkým stropem, si spíše zaslouží tmavší malbu stěn. Sice tím prostoru opticky uberete na ploše, zároveň však získáte optickou výšku.

Někdy k získání požadovaného efektu postačí vymalování jen jedné stěny výraznější barvou, čímž dosáhnete soustředění pozorovatele na určenou oblast. V ložnici se může například jednat o stěnu u které stojí postel, v obývacím pokoji o stěnu u které je umístěn televizor. Stejného výsledku je možno docílit i použitím vzorovaných tapet. Kdokoli uvažuje o docílení pocitu větší rozlehlosti, měl by vždy sáhnout po světlých barvách.

Pro dosažení rustikálního venkovského charakteru, který však působí světle a přátelsky, je možné světlé dřevo kombinovat s barevně vhodnými obklady zdí, či stropu.

Bílá podlaha a vhodné zařízení.

I u zařízení dokazují krytiny v bílých tónech svoji mnohotvárnost. Pokud má místnost působit romanticky a zasněně, je kombinace bílého nábytku a jemných pastelových barev dobrou volbou. Milovníci skandinávského Hygge-stylu, který se stal v posledních letech velmi oblíbeným, na tuto kombinaci nedají dopustit.

Momentálně je velmi oblíbená i kombinace bílých a tmavých kusu nábytku. Pokud je doplníte o barevné akcenty a hladké doplňky, dosáhnete lehkého retro-šarmu.

V případě, že chcete strhnout pozornost na objekty, jako je tomu u stylu Shabby Chic, určitě použijte bílou krytinu. Proč? Protože se podlaha v neutrální barvě a decentním provedení drží zpátky a zvýrazní mimořádnou krásu nábytku.

6419_Classic_LC55_Ambiente_03-1920x1080
8563_Residence_PS500_naturgeoelt_Ambiente_Detail_10

Správné obvodové lišty

Vliv obvodových lišt na vzhled místnosti bývá velmi často podceňován. Je však pravdou, že lišty doplňují celkový obraz místnosti, vytvořený bílou podlahou. Pokud v prostoru převládá určitá barva, či kombinace materiálů, k dosažení optického zvětšení místnosti, měly by tomu odpovídat i lišty.

Působení bílé podlahové krytiny může být zesíleno lištami v identickém vzhledu. Tím je krytina opticky prodloužena a zeď zároveň redukována na výšce. Naopak, ten kdo bude chtít tento efekt obrátit, použije lišty v jasném barevném kontrastu vůči krytině. Jak velkého efektu dosáhnete, záleží i na správné volně výšky obvodové lišty.

Snáze udržovatelné, než se zdá

Jedna věc je jasná: Nečistoty jsou na světlé krytině viditelnější, než na krytině tmavší. To ale neznamená, že budete muset mít mop neustále na dosah, nebo že váš pes dostane zákaz se po ní pohybovat. I sněhobílá laminátová krytina se dá relativně snadnu udržovat: na antistatickém, antibakteriálním povrchu nečistoty zůstávají jen na povrchu a snadno se dají odstranit. Přitom platí pravidlo, nejprve zameťte, nebo vysajte, teprve potom vytírejte tak, aby krytiny zůstala jen lehce zvlčena.

6320_Micala_LC200_Perspektive

Bílé podlahy nejsou jen současným módním světovým trendem, mají potenciál se jím stát provždy.

Bílou lze kombinovat s mnoha dalšími barvami: přitom vznikne buď prosvětlující, nebo kontrastní účinek.

Podlaha odráží více světla - bílá podlaha jakoukoli místnost prosvětlí.

Barva je k dispozici v nespočtu variant: chladné, světlé, sněhobílé, nep žluté až béžové.

Ve správné kombinaci dokáže místnost opticky zmenšít, či zvětšit.