Hry a zábava v dětských pokojích

praktické vybavení, zdravá podlaha

Od malého dítěte až po teenagera - dětský pokoj je místností s 1000 možnostmi. Je to jejich vlastní říše a útočiště, které si sami upravují a mění. Proto je praktické, aby tato místnost, byla změnám již od počátku uzpůsobena a vydržela vývoj jakýmkoli směrem. Proto je dobré použít například podlahu, která něco vydrží a nábytek, který roste s dětmi.

6428_Classic_LD75_Ambiente_R01-web

Dětský pokoj - pokaždé jinak

Již od mala je pro nás vlastní místnost něčím mimořádným. Je to místnost, kde si hrajeme, stavíme, bádáme a sníme. Přitom se v průběhu let potřeby mladších i starších dětí neustále mění: pokud odhlédneme od potřeby spánku, je pro malé děti důležité především hraní a zábava. Starší děti pak potřebují kreativní místnost a minimálně od započetí školní docházky, klidné místo k učení.

S přibývajícím věkem se u dětí vyvíjí i jejich vkus: dříve boží pirátská loď již není tak preferovaná a i růžové tapety se třpytícími se jednorožci se najednou stanou "příliš dětskými".

Proto je ideální dětský pokoj již od počátku koncipovat tak, aby se dal , pokud možno, snadno přizpůsobit jednotlivým vývojovým fázím dítěte. Skvělý je například nábytek, rostoucí s dítětem a nestárnoucí podlaha s dlouhou životností. Rozmanitosti a barevnosti je nejlepší dosahovat spíše pomocí polštářů, pokrývek, obrázků, nebo záclon. Tyto prvky jsou totiž vyměnitelné a činí jen zanedbatelnou položku nákladů.

Pestré barvy, nebo skromný vzhled? Správná barva stěn v dětském pokoji.

Vhodná barva stěn je v dětských pokojích důležitým faktorem a proto by měla být volena uvážlivě. Mnoho rodičů se snaží přitom pracovat buď se svým osobním vkusem, nebo vkusem jejich dítěte. I jiné body však hrají důležitou roli:

Vliv na útulnost:
Víme, že každá barva má na člověka jiný účinek. Oranžová ho aktivuje, jasně červená může dokonce vyvolat agresi. Do dětských pokojů se proto hodí spíše jemné barvy s vysokým podílem bílé, která zklidňuje.

Rozměry a půdorys místnosti:
Světlejší barevné tóny dokáží menší, členitějš místnosti opticky zvětšit. To platí ještě více u, kupříkladu, podkrovních místností se zkosenými zdmi. V takovýchto případěch je rozhodně doporučeníhodné se držet s tmavými a intenzivními barevnými tóny, poněkud zpátky.

Kvalita barvy:
Děti by, pokud možno, neměly přicházet se škodlivými látkami do styku. Proto je třeba být i při výběru barvy opatrný a použít barvy na vodní bázi. V žádném případě by však neměly obsahovat jakákoliv změkčovadla, ani konzervační látky, či rozpouštědla.

Místnost můžete také, pomocí barev, rozdělit do několika oblastí, které budou každá působit jiným efektem.

6984_MeisterDesign_Detail_R04-web-960x960

Ideální podlaha - zdravá a snadno udržovatelná

Stejně jako u volby barvy, hraje i u podlah zásadní roli její zdravotní nezávadnost. Mnoho rodičů se v dětských pokojích přiklání k použití koberců, protože jsou teplé a pohodlné, když si na nich děti hrají. Nově položené podlahoviny z umělých vláken, však, zejména v několika prvních měsících po položení, vypouštějí do prostorou škodlivé látky. Pokud byl koberec k podkladu celoplošně lepen, mohou tyto výpary být dokonce i jedovaté. Další nevýhodou koberců je, že se na vláknech lehce usazují nečistoty a další alergeny, kterých se dá jen těžko zbavit.

Stejně nevhodné jsou pak krytiny z PVC. Obsahují totiž změkčovadla, které se z nich postupně odpařují po mnoho let. Podlahové vytápění přitom tento efekt ještě zhoršuje.

Pokud se teplých a měkkých krytin však nechcete vzdát, existují naštěstí i zdravotně a ekologicky nezávadné alternativy:

Prosím vinylovou krytinu - ale bez vinylu!

Designové krytiny MeisterDesign jsou ideální alternativou běžných krytin z PVC. Tato krytina je zcela bez podílu Polyvinylchloridu (PVC) i změkčovadel a je nositelem ekologického certifikátu Modrý Anděl. V kolekci jsou začleněny povrchy imitující dřevěná prkna s jejich typickou viditelnou i hmatatelnou strukturou, zprostředkovávající mimořádně autentický pocit při pochůzce i dětskou nohou. Všechny dekory těchto designových krytin jsou mimořádně odolné a vodotěsné. Na této krytině si mohou děti zařádit a nevadí jí, i když se něco rozlije.

6984_MeisterDesign_Detail_R01-web-1674x941
6390_Classic_LC75_Ambiente_Detail_02-web-1920x1080

Laminát - něco pro milovníky přírody

Pro toho kdo klade při volbě krytiny velký důraz na zodpovědné využívání obnovitelných zdrojů a dobrý poměr cena-výkon, pro toho jsou lamináty jako dělané. Jsou totiž vyrobeny výhradně z přírodních surovin - největší podíl přitom tvoří dřevo! Svrchní vrsta je tvořena odolnou melaminovou pryskyřicí. Některé kolekce laminátových krytin MEISTER jsou k dispozici, včetně integrovaného protihlukového kašírování, a jsou tak pro použití v dětských pokojích mimořádně vhodné. Povrchy působí, díky individuelně vyražené struktuře velmi autenticky a jsou od pravého dřeva často jen obtížně rozeznatelné.

Vybavení, které roste s dítětem

Děti rostou, stejně jako jejich nároky, velmi rychle. Abyste nemuseli v každé vývojové fázi kupovat nový nábytek, existují varianty, které dokáží růst s dětmi. Zejména se jedná o postele, které je možné rychle a jednoduše upravit na velikost vhodnou pro juniory. A když bude dětem na spaní malá i tato postel, můžete ji s pomocí několik polštářů a plyšovách hraček, přeměnit na útulnou sedačku. Pro větší děti jsou k dispozici výsuvné postele, které je možno prodloužit až do délky 190 cm.

V nabídce naleznete i mnoho variant psacích stolů a židlí, které je možné výškově upravit tak, aby se přizpůsobily aktuální výšce dítěte. Mezi klasiku patří například stolička Tripp Trapp od firmy Stokke.

Předtím než zainvestujete do dětského nábytku se však mnohdy vyplatí se porozhlédnout, jestli se nějaké zajímavé kousky nenajdou třeba na půdě, či ve sklepě. Často tam naleznete věci, které vám bylo líto vyhodit, již jste na ně zapomněli, ale nyní se za použití trocha fantanzie mohou hodit.

6390_Classic_LC75_Ambiente_Detail_10-web-1920x1079

3 typy, aby se vaše dítě v dětském pokoji cítilo dobře:

yvarujte se jasných barev na zdech, ty použijte u příslušenství. Světlé barvy působí klidně a neruší.

Místnost vybavte nábytkem vhodným do dětského pokoje, v ideálním případě takovým, který dokáže růst s dítětem. Nábytek by měl mít vždy zaoblené hrany.

Dbejte na to, aby podlaha neobsahovala žádné škodlivé výpary. Zejméne malé děti si na podlaze často hrají a mohou být na škodliviny citlivé.