Factory Style

bydlení v industriálním designu

Máte rádi šarm starých průmyslových budov, vlakových dep, či dílen? Nechávají vás okázalé prostory plné štuku a uměleckých děl chladnými, ale staré továrny, neomítnuté cihly, vysoká okna a litinové nosníky vás fascinují? Pak je pro vás Factory Style to pravé.

Atmosféra staré tovární haly ve vašem obýváku

Factory Style (nebo také industriální styl) pochází z New Yorkských lofů, z prostor starých továrních a skladových hal, přestavěných na byty. Odtud se v průběhu let posunul i do zcela normálních bytů i komerčních prostor. Tento styl se vyznačuje určitou surovostí: bez příkras, bez obkladů, bez nápadnosti a snahy se zalíbit. Znaky industriálního stylu jsou zejména neomítnuté stěny, odolná podlaha v silně surovém vzhledu a vybavení s industriálním šarmem, jako jsou například regály, ocelové ponky, nebo pracovní stoly ze dřeva.

Používáme jednoduché, jen na hrubo opracované materiály jako je kámen, ocel, litina, vlnité plechy, beton, nebo staré dřevo. Paradoxem je, že přestože industriální styl používá hrubé povrchy a materiály, jedná se o styl romantický. Je to tím, že ohlédnutí za dobou industriální - tvrdou prací, opravdovostí, přímostí a vynalézavostí - v nás, z pozice současného postindustriálního světa, vzbuzuje čistou nostalgii, tak jako vyvolával nostalgii romantismus - venkovský interiérový styl - v době industriální.

6313_Nadura_NB400_Ambiente_01-web
7302_Puro_LID300S_Ambiente_01-1080x607

Pryč s tapetami a omítkami!

Pro industriální interiérový styl je typické soustředění na účel. Ve starých továrnách toto bylo naprosto samozřejmé - neexistoval důvod k zakrývání nosných konstrukcí, trubek, rozvodů vzduchu, ani k používání jiných, než čistě účelových designů vybavení ( účel určuje tvar).

K vytvoření klasického prostředí v industriálním interiérovém stylu, je třeba trochu přemýšlet, a často provést i renovační práce, ovšem drobátko v jiném smyslu, než jsme dosud byli zvyklí: zbavujeme se tapet a omítek, kabely nezasekáváme do zdí, vedeme je nezakryté, necháváme je viset ze stropu. Trubky a topná tělesa nezakrýváme, naopak je stavíme na oči. Jak velké zásahy provedete, záleží na vás: ve staré továrně by určitě nikdo omítnutou stěnu omítky nezbavoval je proto, aby využil estetiku surových cihlových zdí...

Moderní styl bydlení pro každou peněženku

V rámci industriálního vybavení máte velké možnosti. Staré, opotřebované, nebo naopak vyleštěné povrchy. Staré materiály a viditelně opotřebované objekty jsou pro tento trend stejně dobře použitelné jako naprosto nový nábytek a příslušenství. Podle vašeho vkusu může být na vašem interiéru ve stylu Factory Style vidět působení "zubu času", nebo naopak působit naprosto moderně. Samozřejmě je možné použít i něco ode všeho. Industriálního vzhledu je možné dosáhnout i s omezeným rozpočtem: to čeho jeden dosáhne použitím regálu vyhozeného na ulici, druhý učiní použitím drahého designového nábytku. Jeden se vrhne do renovace, druhý nechá odloupnutou omítku prostě tak být. Jeden naplánuje interiér s architektem, druhý improvizuje a realizuje své představy sám. Takovou všestrannost žádný jiný styl nenabízí...

6313_Nadura_NB400_Ambiente_01-web

Volba správné podlahy

Jaké krytiny se pro industriální interiérový styl hodí nejvíce? Je to jednoduché: Dovoleno je vše, co se vám líbí! Mohou to být různé povrchy od čpavkovaných dubových parket, přes šedý laminát ve vzhledu štípané břidlice, až po designové krytiny s povrchem stařeného dřeva.

Skvělou krytinou pro tento styl - a nejen kvůli vzhledu - je Nadura. Nadura v sobě spojuje vlastnosti dřeva a kamene: má odolnost kamene, ale je teplá jako dřevo. Vedle vzhledu v industriálním stylu tak nabízí i mimořádnou odolnost a snadnou údržbu.

7306_Puro_LID300S_Ambiente_01-1080x1122
6314_Nadura_NB400_Ambiente_02-web-787x1181

Factory Style:

dřevo, kov, pálené cihly, beton

neomítnuté stopy, trámy a nosné konstrukce

vintage příslušenství, jako plechové a dřevěné ponky, kozy, apod.

neomítnuté, nebo jen nahrubo nahozené stěny

živá podla s charakterem a strukturou

opotřebovaný nábytek s patinou, a nebo klidně i úplně nový